„Bierzmowanie jest sakramentem wiary, stąd wiara kandydata jest podstawowym kryterium dopuszczenia do bierzmowania. Wiara ta wyraża się:
w deklaracji przyjęcia sakramentu,
w systematycznym uczestnictwie w lekcjach religii w szkole i spotkaniach formacyjnych przy parafii zamieszkania,
w spełnianiu praktyk religijnych: uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej,
w przystępowaniu z okazji pierwszych piątków miesiąca do sakramentu pokuty,
w udziale w rekolekcjach lub dniu skupienia,
w uczestnictwie w nowennie przed bierzmowaniem,
w nienagannej postawie religijno-moralnej,
w pozytywnie zdanym egzaminie z wiedzy religijnej,
Przygotowanie do bierzmowania realizowane jest w ciągu trzech lat nauki kandydata w szkole podstawowej (klasy 6-8) i obejmuje formację intelektualną i religijno-moralną.
Formacja intelektualna realizowana podczas katechezy szkolnej trwa dwa lata, egzamin z wiedzy religijnej organizowany jest przed zakończeniem nauki w klasie siódmej. Formacja ta obejmuje treści przewidziane w programie klasy szóstej i siódmej, oraz materiał zawarty w katechizmie bierzmowanych.
W szkole i w parafii podejmuje się formację religijno-moralną uczniów i wprowadza się ich w działania apostolskie. Przygotowanie to realizuje się w ciągu trzech lat nauki religii w szkole oraz w czasie spotkań grupowych organizowanych w parafii zamieszkania kandydata. W wyjątkowych przypadkach można zwrócić się do swojego księdza proboszcza o wyrażenie zgody na przygotowanie w innej parafii.
Z racji na wagę tego sakramentu i uzdalniającą moc Ducha Świętego bierzmowanie może przyjąć ten, kto został najpierw ochrzczony i ugruntowany w życiu wiary
(kan. 889, 1). Budowanie trwałej wspólnoty Kościoła wymaga osobistej i świadomej decyzji oraz wewnętrznej gotowości do autentycznego wyznawania wiary, bronienia jej i życia według jej zasad. Trzeba najpierw dogłębnie poznać zobowiązania wynikające z chrztu świętego, osobiście i uroczyście odnowić te przyrzeczenia (kan. 889, 2) i przez właściwe przygotowanie indywidualnie podjąć ważną decyzję o zaproszeniu Ducha Świętego do osobistego życia. Samo przygotowanie do bierzmowania nie może wynikać z przymusu, ale musi być autonomiczną decyzją kandydata do bierzmowania. Tak jak nikogo nie można zmusić do miłości, tak Duch Święty nie chce nikogo uszczęśliwiać na siłę.
Jednakże w realizacji osobistej decyzji młodego czy starszego kandydata o podjęciu przygotowania do bierzmowania powinni uczestniczyć z ramienia wspolnoty Kościoła rodzice, duszpasterze i wierni. Oni to, jako już dojrzalsi w wierze powinni zadbać, aby kandydaci zostali odpowiednio pouczeni i byli właściwie dysponowani do przyjęcia darów Ducha Świętego (kan. 889, 2).
Kandydaci do bierzmowania osobiście wybierają sobie zwyczajowo nowe imię chrześcijańskie. Tradycyjnie jest to imię osoby świętej lub błogosławionej, imię osoby biblijnej, o której już wiadomo, że w życiu ziemskim stała się godnym świadkiem Chrystusa i świątynią Ducha Świętego. Ten święty patron powinien stać się dla bierzmowanego pewnym przewodnikiem na drogach wiary oraz być duchowym pośrednikiem w trudzie realizacji zobowiązań sakramentu Bierzmowania.
Człowiek nie rodzi się doskonały w wierze ani automatycznie taki się nie staje. Dojrzewanie w wierze i miłości Chrystusowej wymaga samozaparcia, decyzji pójścia za Chrystusem, Jego przykazaniami i prawdami wiary, a więc nauką ewangeliczną. Dla kandydata do bierzmowania rolę specjalnych przewodników i odpowiedzialnych za dojrzewanie w wierze pełnią świadkowie tego sakramentu.
Dlatego Kościół stawia przed świadkiem bierzmowania poważne wymogi kanoniczne.
Może nim być ten, kto:
- został wskazany przez rodziców lub przyjmującego bierzmowanie,
- jest osobą w wierze odpowiednią i wyraził intencję pełnienia tego zadania,
- ukończył 16 rok życia; jest katolikiem bierzmowanym,
- przyjmuje Eucharystię oraz prowadzi codzienne życie zgodne z wiarą i odpowiednie do podejmowanej funkcji (jest świadkiem Chrystusa),
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kościelnej i nie jest ojcem lub matką bierzmowanego (por. kan. 893 i 874).
Bierzmowany może sobie wybrać tylko jednego świadka, więc nigdy nie może nim być członek niekatolickiej wspólnoty kościelnej. Bierzmowani mogą poprosić jednego z rodziców chrzestnych, aby podjęli się tego zadania, jeśli od chrztu św. nie utracili kanonicznej zdatności do bycia świadkiem bierzmowanego.
Adres
Parafia Rzymskokatolicka
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Trzciana 283
39-304 Czermin
Nr konta parafii
Bank PeKao S.A.
PEKAO SA I O. w Mielcu
Numer rachunku konto złotówkowe (PLN):
83 1240 2656 1111 0010 6721 5031
Bank Polska Kasa Opieki S.A. I O. w Mielcu
Numer rachunku konto walutowe (USD):
KOD SWIFT - PKOPPLPW
PL37 1240 2656 1787 0010 9010 5293 IBAN
Obserwuj nas
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.